Haberler

YATAK YARASI, HASTA YATAĞI VE HAVALI YATAK.

Pek çok sağlıklı insan için yatak, evde bulunan diğer ev eşyalarından pek de farkı olmayan bir materyalden ibarettir.

Sağlıklı bir uykunun ne denli önemli olduğu bilinmesine rağmen yatak seçimi yanlış yapılan tercihlerin ilk sıralarında yer alır.

Yatak fiyatları tercihlerde elbette etkilidir. Fakat çarşafın altında kalan ve görünmeyen ve belki de daha önemlisi misafirlere gösterilemeyen yataklar için evde kullanılan alelade bir kilim kadar bile araştırma yapılmaz.

Kısaca ülkemizde hangi gelir seviyesinden olursa olsun sağlıklı insanlar için bile yatak hakkında bir umursamazlık ve vurdumduymazlık söz konusudur.

Hal böyle iken seçimlerini kendisi yapamayan, bilinci kapalı bir hasta veya hareket kısıtlılıkları yaşayan bireyin yakınının doğru seçimi yapması da maalesef pek mümkün olmamaktadır.

Sağlıklı insan için yatak, uyku ihtiyacı için gerekli bir ev eşyası iken engelli birey ve/veya yatan hasta için yatak aynı zamanda yaşam alanıdır.

Engelli birey  ve/veya yatan hasta için yatak sadece sağlıklı bir uykuyu ifade etmez.  Doğru yatak normal hayata devam edebilmek için zarurettir.

Sağlıklı insan yanlış tercihlerle edindiği yatak yüzünden bel, boyun ve sırt ağıları ile dinlenemeden güne başlamak zorunda kalırken, engelli ve/vaya yatan birey yanlış yatak seçimi ile gündelik hayattan kopma noktasına gelir.

Engelli ve/veya yatan bireyin standart hayatına devam edebilmesi için yatak yarasından korunması gerekmektedir.

Yatak yaraları konusunda internette pek çok bilgi verilmesine rağmen bu bilgileri tekrar etmekte yarar görmekteyiz.

Yatak yarası sürekli ve yineleyen basınç sonucu özellikle kemik çıkıntılarının olduğu bölgelerde meydana gelen doku nekrozlarıdır.

Hareket kabiliyeti kısıtlanan insanlarda sıkça görülen yatak yaraları maalesef yara oluştuktan sonra çare aranan ülserlerdir.

Pek çok hastalık için farkındalık çalışmaları yapılmasına rağmen yatak yaraları adına toplumun bilinçlendirilmesine yönelik yaygın ve etkin çalışmaların olmaması, bu yaralara karşı net bir bilincin oluşmamasında önemli bir etkendir.

Yatak yarası.

Kader midir?

Elbette değildir.

İyi bir bakım ve dikkat neticesinde bu yaraların oluşmaması kuvvetle muhtemeldir.

Bilinci kapalı insanlar için yatak yarasından korunma yolları farklı, hareket kabiliyetini kısmen yitirmiş kişiler için yatak yarasından korunma yolları farklıdır.

Tekerlekli sandalye kullanıcıları için yatak yaralarından korunma gereksinimleri ise her insan açısından birbirinden farklı gereksinimler içerir.

Kısaca yatak yarası hakkında genellemeler doğru bilgilerle şekillense de her birey birbirinden tamamen farklı ihtiyaçlara sahiptir. Dolayısı ile yatak yaralarına karşı kullanılacak ürünler her vaka için ayrı ayrı hazırlanabilmelidir.

Bilinci tamamen kapalı insanları bile tek bir kategori içerisinde toplamak yerine her vakanın ihtiyaçlarını listelemek ve yatak yarasına karşı kullanılacak hasta yatağında aranan özellikler şunlar şunlardır demek daha doğru bir öngörü ile hareket edilmesine yardımcı olur.

Evet. Yatak yarası, yatak yarasına karşı korunma ve tedavi metotları hakkında pek çok etken ortak küme içerisinde gösterilir.

Fakat bunlarla birlikte hastada sürekli olarak tutulan invaziv ve invaziv olmayan cihazlar her vakada birbirinden farklı durum ve gereksinimlerin oluşmasına neden olabilmektedir.

Öyle ki bir hastada aynı anda birden çok cihaz takılı olabilmekte ve hastanın sırt üstü yatışında pozisyon verebilme imkânı dahi kalmayabilmektedir.

Gündelik hayatın önemli bir bölümünü tekerlekli sandalyede geçiren bireyler için yatak yaralarına karşı alınması gereken önlemler ise farklı konu başlıklarını da beraberinde getirir.

Sırt üstü yatışlarda kilo çok daha büyük bir alana yayılırken, oturma pozisyonunda aynı kilo çok daha küçük bir alana baskı yapmaktadır. Tekerlekli sandalye kullanıcılarının pek çoğunda var olan postür bozuklukları da konuya ilave edildiğinde, kamuoyunda yatak yarası olarak bilinen bası yaralarından korunmak için ilave önlemler alınması gerekmektedir.

Tekerlekli sandalye kullanıcılarının en büyük avantajları ne istediklerini iyi bilmeleridir. Zaman içerisinde deneyimledikleri acı tecrübeler seçimlerinde değerli bir çıkış noktası oluşturur.

Eğer bir tekerlekli sandalye kullanıcısı bası yarasına maruz kalmışsa oturma pozisyonunda o bölgenin tamamen boşaltılması gerektiğini bilir.

İhtiyacı olan şey kendi postürüne uygun dizayn edilmiş özel bir tekerlekli sandalye minderidir.

Tekerlekli sandalyesine ve ihtiyaçlarına özel olarak kendi hazırlayacağı bir çizimin hayatına sunacağı konforun farkındadır.

Bu farkındalık pek çok tekerlekli sandalye kullanıcısının BedAiD’i tercih etmesinde etkili olmuştur.

Zira sadece tekerlekli sandalyesi için değil, kullandığı ya da seyahat ettiği otomobili için dahi özel ölçüler çizerek ve isteklerini belirterek gereksinim duyduğu özel ürünlere ulaşabileceği adres BedAiD’dir.

Üstelik adet hesabı yapılmaksızın üretilen özel ürünler fahiş fiyatlar istenilen materyaller değildir.

Çektiği acı ve sıkıntıları dile getiremeyen, konuşamayan, bilinci kapalı hastalar için ise görev hasta yakınlarına düşmektedir.

Ülkemizde hasta yakınlarına tavsiye edilen ilk ürün hasta yatağı ve havalı yataktır.

Sağlık personelinin marka belirtmemesi en olması gereken tutumdur.

Hayatında ilk kez böyle bir durumla karşılaşan hasta yakını ise kendi yatak seçiminde dahi yapmış olduğu hataları tekrarlar.

Ve ilginçtir pek çok hasta yakını maddi olarak karşılayabileceği ürünler yerine ileride hem hastasının sıkıntı yaşayacağı hem de maddi açıdan çok daha büyük külfetlerin altına gireceği yanlış kararları sadece o an ucuz ürün tercihinde bulunarak verir.

Bu sadece havalı yatak, hasta yatağı, tekerlekli sandalye veya tekerlekli sandalye minderi için de geçerli değildir.

Elbette bu yanlış kararların verilmesinde medikal malzeme satıcılarının da etkisi büyüktür.

Her hangi bir hasta yakını bir medikal malzeme marketinden içeri girdiğinde potansiyel müşteridir.

Medikal malzeme satış alanları herhangi bir marketten farklı değildir.

Medikal markette o an hangi ürün bulunuyorsa satış elemanı o ürünü önerir.

Hele konu havalı yatak ise 150 TL’den başlayan ve bir kutu içerisinde bulunan, medikal marketler için depolama olanağı da çok rahat bu ürünler hasta yakınlarına önerilir.

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi şişme yataklar konfor açısından sağlıklı insanların denize girerken kullandığı deniz yataklarına benzer.

Hastaya konfor sunmayan, sağlıklı bir insan olarak üzerinde yatıp uyuduğunuzda hasta olmamanıza rağmen çeşitli sorunlar yaşayabileceğiniz bu ürünlerin hastalarınıza nasıl bir koruma sunduğunu hesap etmeniz gerekmektedir.

Tekrara kaçmadan şu bilgileri aklınıza kazımanız gereklidir.

Yatak yarası mevcutsa ya da yatak yaralarına karşı önlem arayışındaysanız ve hastanız hakkında doğru kararı siz verecekseniz,

Hastanızın durumunu ve ihtiyaçlarını teker teker not etmeniz gereklidir.

Hastanızın boyu ve kilosu çok önemlidir. Seçeceğiniz üründe hastanızın boyuna, kilosuna ve boy/kilo orantısına uygun seçenekleri size sunabilen markaları tercih etmelisiniz.

Burada önemli olan şey ürünün taşıma kapasitesi değildir. Ürünün hastanızın boy ve kilosuna göre modifiye edilmesidir.

Yatak yarası varsa ayrı yatak yarası ihtimali varsa ayrı imkanlar sunan ürünler tercih etmelisiniz.

İdrar/gayta kaçaklarına karşı koruma sağlayan, mikrop ve bakteri barındırmayan seçenekleri size sunan alanlara yönelmelisiniz.

Kan akışını hızlandırabilecek, küçük kas sistemlerini hareketlendirebilecek ürünleri incelemelisiniz.

Yatış yüzeyini havalandırabilecek ürünleri not almalısınız.

Ve tüm bu ihtiyaçlara karşı aynı anda çözüm sunabilen ürünleri satın almalısınız.

Yatak yarası oluşmadan önlem almak bu konudaki en önemli husustur.

Yatak yarası oluştuktan sonra hastanızın ve hasta yakını olarak sizin çekeceğiniz sıkıntılar yanında, gerek hastane yatış süreleri, gerek kullanacağınız yara bakım ürün maliyetleri ile sizi büyük maddi külfetlerin beklediğini unutmamalısınız.

Bası yaralarına karşı çare arayan tekerlekli sandalye kullanıcıları için söyleyeceğimiz sözler de bir o kadar net.

Kişiye özel tekerlekli sandalye minderi…

Oturma minderinizin isteğiniz bir kısmında istediğiniz ölçüde bir boşluk mu yaratmak istiyorsunuz?

Otomobilinizin koltuğunda farklı ölçülerde bir oturma minderine mi ihtiyacınız var?

Standart ev koltuğunuza, standart baba koltuğunuza geçtiğinizde bambaşka ölçülerde ve özelliklerde minderlere mi ihtiyacınız mı var?

İster tekerlekli sandalyenizde, ister otomobilinizde postürünüze ve ihtiyaçlarınıza en uygun ürünü basitçe çizin ve bizimle paylaşın.

Yatak yaraları kaderiniz değil. Yeter ki ihtiyaçlarınızı ve ne istediğiniz bilin.

Son söz olarak şunu da belirtmekte fayda var.

Kullandığınız ürün ne kadar kaliteli, ne kadar iyi olursa olsun standart bakım muhakkak gereklidir.

Yatak yarasına maksimum koruma sağlayan BedAiD,  konvervatif ( KORUYUCU ) tedavi metotları içerisinde etkili bir materyal olarak değerlendirilmeli ve standart bakım aksatılmamalıdır.

Detaylı bilgi edinmek için linki tıklayın.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir