+90 212 438 41 72 / 0 544 435 06 22

tr

en

 

ru

 

Havalı Yatak, Hasta Yatağı ve BedAiD®

Havalı Yatak, Hasta Yatağı ve BedAiD®

Bir yatak, hangi özelliklere sahip olursa olsun her hastaya veya engelliye aynı faydaları sağlamaz.

Standart yataklarda bile sağlıklı bir insana konfor sunan ve ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan bir yatak başka bir kişinin rahatsız olmasına neden olabilir.

Hele mevzu yatan hasta ya da engelli insan olduğunda vakanın her ihtiyacı farklı bir gereksinim doğurur.

Havalı yataklarda ya da hasta yataklarında dikkat edilmesi gereken ilk konu hastanın boyu ve kilosudur.

Elli kilo bir hasta ile doksan kilo bir hastanın aynı yataktan aynı verimliliği ve sonuçları alması beklenemez.

Hasta yatağı ve havalı yatak tercih edilirken hastanızın boyuna ve kilosuna göre kişiye özel hale getirilebilen ürünler tercih edilmelidir.

Burada konu standart havalı yatak veya hasta yatağının taşıma kapasitesi değildir.

Belirli bir kiloya kadar taşıma kapasitesi vaadi hastanıza herhangi bir çözüm sunmaz.

Gerekli olan, hastanızın kilosuna uygun bir taşıma kapasitesidir. Ve bu da ancak kişiye özel hazırlanarak sunulan BedAiD® hasta yataklarının karşıladığı bir hizmettir.

Hastanızın boyuna ve kilosuna uygun dansitelerde hazırlanan yataklar tamamen kişiye özel hale getirilerek teslim edilir.

Hastanızın boyu ve kilosuna uygun bir yatak da tüm sorunlara çare değildir.

Hastanız eğer idrar/ gayta sorunu yaşıyor ve bez / sonda v.b. aparatlar kullanıyorsa olası kaçaklara karşı da önlem alınması gereklidir.

Normal insanların yatakları dahi pek çok bakteri, mite ve fugan barındırır.

Özellikle bez / sonda kullanan hastaların yataklarında dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biri de bu kaçaklardır.

İdrar / gayta kaçakları yatan hastalar için bir kısır döngüye neden olabilir.

Hele yatan hastada bası yarası oluşmuşsa idrar / gayta kaçakları yataklarda mikrop ve bakteri üremesine neden olur. Yatış yüzeyinde üreyen bu mikrop ve bakteriler yaraları olumsuz  yönde etkileyerek hastanın sağlığı açısından büyük risk oluşturur.

BedAiD® hasta yatakları bu sorunu bireysel kullanıcılarda yine kişiye özel ürünler geliştirerek engeller.

Hastanın ihtiyacına uygun olarak sıvı geçirmez bir kılıf ile yatış yüzeyi kaplanabilir. Bu kılıf kumaşı, anti bakteriyel, anti mite ve anti fugan özelliklerde aprelerle desteklenerek kaçak olsa dahi yıkamaya lüzum olmaksınız yatağın silinerek mikrop ve bakterilerden arındırılmasına olanak tanır.

Havalı yatak, hasta yatağı ya da antidekübit yatak dediğinizde göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer husus da hastanızda yara olup olmadığıdır.

BedAiD® hasta yataklarını tercih eden kullanıcıların çok büyük bir bölümü BedAiD®’i tercih etmeden önce türlü havalı yatak modellerini kullanmalarına rağmen yatak yaraları ile karşılaşan insanlardan oluşur.

Bunda hastaların ve hasta yakınlarının bilgilendirilmemesi en önemli husustur.

Özellikle hastaneden taburcu edilen hastalara veya yakınlarına söylenen tek şey havalı yatak kullanmaları gerektiğidir.

Oysa hasta veya hasta yakını nasıl bir havalı yatağı, hangi özelliklere sahip bir antidekübit yatağı ya da hasta yatağını tercih etmelidir?

Bu hayati konuda pek çok hasta veya hasta yakını gerekli bilgiyi edinememektedir.

Evde bakım hizmetleri veren pek çok kurum ve kuruluş da maalesef bu konuda hastaya ve hasta yakınlarına gerekli bilgileri verememektedir.

Bu olumsuzluklar neticesinde standart olarak havalı yatak kullanmaya yönlendirilen hastaların çok büyük bir kesiminde bası yaraları oluşmakta ve çare ürün arayışlarında BedAiD® hasta yataklarına yönlenmektedirler.

Bir havalı yatak seçiminde değerlendirilmesi gereken pek çok etken bir arada değerlendirilmelidir.

Hastanın boyu, kilosu, hareket kabiliyeti, bilincinin açık olup olmaması, idrar / gayta çıkışı, gün içerisinde tekerlekli sandalye kullanıp kullanmadığı v.b. pek çok etkenin yanında bası yarası oluşmuş veya oluşmamış hastaların ihtiyaç ve gereksinimleri birbirinden çok farklıdır.

Bir hastada yatak yarası oluşmuşsa ek önlemler alınması gereklidir. Eğer hasta için hareketli hasta karyolası kullanılıyorsa göz önünde bulundurulması gereken temel husus friksiyon sorunun ortadan kaldırılmasıdır. Kişiye özel hazırlanan BedAiD® hasta yatakları hiçbir havalı yatağın sunmadığı ekstra bir korumayı da friksiyon sorununu engelleyerek kullanıcılarına sağlamaktadır.

İhtiyaca göre yatağa ilave edilen ekstra ped hareketli karyola hareketlerinde oluşan sürtünmeyi hastadan uzaklaştırarak yatış yüzeyinde bulunan deride olası sürtünme risklerini de oradan kaldırmaktadır.

BedAiD® hasta yatağı şiddeti ayarlanabilen vibrasyon ile yatan hastalarda kan akışını hızlandırmayı, küçük kas sistemlerini hareketlendirmeyi hedefler. Şiddeti ayarlanabilen vibrasyon aynı zamanda yatan hastalarda hareketsizlikten dolayı akciğerlerde oluşması pek çok riske karşı da koruma sağlamaktadır.

Son yıllarda pek çok havalı yatak modeli BedAiD® hasta yataklarının fonksiyonlarını ürün açıklamalarında kullanmaktadır.

BedAiD® haricinde herhangi bir havalı yatakta vibrasyon motoru bulunmamasına rağmen pek çok ürün, açıklamalarında vibrasyon sağladıklarını iddia ederek tüketicileri yanıltmaktadır.

Yine havalandırma motoru ve ekstra havalandırma kanalları bulunmamasına rağmen pek çok havalı yatak modeli de ürün açıklamalarında havalandırma özelliği olduğunu iddia etmektedir.

Dünyada sadece BedAiD® hasta yataklarında havalandırma motoru, havalandırma kanalları ve beraberinde vibrasyon motorları mevcuttur. Linke tıklayarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

BedAiD® hasta yataklarında şiddeti ayarlanabilen vibrasyon ve havalandırma motoru kumanda vasıtası ile kontrol edilmekte ve yatan hastaların ihtiyacı olan korunma sağlanabilmektedir.

Sağladığı koruma ve konfor ile BedAiD® hasta yatakları dünyada ilk ve tek olmakla birlikte patentli üründür. Ve patent konuları içinde bulunan vibrasyon, havalandırma, küp/blok özelliği ve friksiyonu engellemeye yönelik uygulamaları patentle koruma altında bulunmaktadır.

10 Haziran 2019
134 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bize WhatsApp üzerinden yazabilirsiniz