Haberler

Havalı yatak alırken nelere dikkat edilmeli?

Havalı yatak alırken nelere dikkat edilmeli önemli bir soru.

Bu soruya yanıt aramadan önce havalı yatak gereksiniminin hangi şartlarda oluştuğuna değinmek gerekmektedir.

Havalı yataklara gereksinim duyan kişiler hareket kısıtlılığı yaşamaktadır. Bakım hastalarının ve/veya yatan hastaların araştırma yapması, havalı yatak denemesi ekseriyetle mümkün değildir.

Havalı yatak seçimi vakanın durumuna göre farklılık gösterir. Havalı yatak alımında genellikle seçme ve karar verme işlemi hasta yakınlarının sorumluluğundadır.

Hasta yakını bilgisi, tecrübesi, araştırmaları, imkanları ve çevre tavsiyeleri ile satın alma sürecini yönetmeye çalışmaktadır.

Hasta yakınları eğer sağlık personeli tarafından zamanında bilgilendirilirse yatak yarası oluşmadan havalı yatak kullanmaya başlaması gerektiği bilincine ulaşır.

Ailede ve çevrede daha önce yatak yaralarını tecrübe etmiş kişilerin yönlendirmesi de havalı yatak kullanımında etkili bir başlıktır.

Benzer yönlendirmelerle birlikte ülkemizde havalı yatak ihtiyacı genellikle hastalarda bası yaraları başladıktan sonra hissedilmektedir.

Oysa literatürde yatak yaralarından korunmanın yatak yaraları ile mücadeleden önce gelmesi gerektiği belirtilmektedir.

Her halükârda havalı yatak kullanımının zaruri olduğunu öğrenen hasta yakınlarını bekleyen problemli süreç burada başlamaktadır.

Satın alma gücünün de süreçte etkili olduğu bu deneyim hasta kadar hasta yakınlarının da zorlandığı bir dönemdir.

Havalı yatak alırken nelere dikkat etmeliyim?

Hangi havalı yatağı seçmeliyim?

Havalı yatakların arasındaki farklar nelerdir?

Hastam için uygun havalı yatak acaba hangisi?

Hangi havalı yatak en iyi korumayı sağlar?

Yatak yaralarına iyi gelen havalı yatak hangisidir?

Havalı yatak hastama uygun değilse ne yaparım?

Bu ve benzer onlarca soruya cevap arayan hasta yakınları kararsız kalmaktadır. Kaybettikleri süre özellikle yatak yaraları başlamışsa hasta için de zahmetli bir döneme neden olabilmektedir.

Havalı yatak alırken en öncelikli kural hastanın boyuna ve kilosuna uygun bir havalı yatak seçmektir.

Sağlıklı bireylerin normal yataklarda aradığı özellikler ne ise havalı yatak seçiminde de benzer niteliklere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Boy ve kilo ile uyumlu olmayan havalı yataklar tercih edilmemelidir.

Buradaki uyum yatağın taşıma kapasitesi değildir. Buradaki uyum konforu elden bırakmadan hastanın kilosuna ve boyuna en uygun malzeme ile havalı yatağın hazırlanmasıdır. Bu da sadece kişiye özel üretilen havalı yatakların tercih edilmesi gerektiği anlamına gelir.

Standart olarak satılan tüm havalı yatak modelleri sağlıklı insanların denize girerken kullandığı şişme deniz yataklarına benzer.

Sağlıklı insanların dahi üzerinde yatmayı asla düşünmeyeceği bu havalı yatakların üzerinde hastaların aylar belki de yıllar boyunca yatacağı göz ardı edilmemelidir.

Havalı yatak alımında dikkat edilmesi gereken ikinci kural fiyat/fayda analizidir.

Genellikle basit ve ucuz bir havalı yatak almak ilk tercihtir. Bu bilinçsiz yaklaşım hastada yaraların oluşmasına sebebiyet vermektedir. Bu tercihin yara oluştuktan sonra çok daha külfetli ve pahalı bir deneyime neden olacağı unutulmamalıdır.

Böyle bir süreçte yatak yaralarının iyileştirilmesi için gerekli medikal malzeme listesi uzayıp gitmektedir. Hastanın çektiği acı ve ızdırap ile birlikte hasta yakınları için de zorlu ve maliyetli durumlarla karşılaşılabilmektedir.

Standart havalı yatakların pahalı modelleri ile ucuz modeller arasında konfor açısından fark bulunmaz. Bu modeller de hastaya konfor sunmamakla birlikte patlama sorununu ortadan kaldıramamakta ve uzun süreli kullanıma müsaade etmemektedir.

Bu açıdan bakıldığında patlamayan havalı yatak seçimi efektif bir bakış açısı için gerekli olmaktadır.

Üçüncü başlık ise havalı yatak satış noktalarında dile getirilen havalı yatak özelliklerine dikkat edilmesi gereğidir.

Eğer bir havalı yatak modelinde vibrasyon özelliğinin olduğu iddia ediliyorsa vibrasyon motorlarının yerlerinin gösterilmesi istenilmelidir.

Havalı yatakta vibrasyon özelliği ile masaj yapıldığı anlatılıyorsa kaç adet vibrasyon motoru bulunduğu sorulmalı ve öğrenilmelidir.

Havalı yatakta ventilasyon özelliği belirtiliyorsa ventilasyon motorunun yeri ve özellikleri öğrenilmelidir. Bu ventilasyon motoruna ait havalandırma kanallarının boyu ve yeri öğrenilmelidir.

Havalı yatakta vibrasyon ve ventilasyon özellikleri var ise bu özelliklerin kumanda ile kontrol edilebilmesi gereklidir.

Havalı yatakta sağlandığı iddia edilen ventilasyonun kumanda vasıtası ile kapatılması gösterilmelidir. Vibrasyonun şiddetinin arttırılıp azaltılması, istenilen alanlarda vibrasyonun kapatılmasını vb işlevler detaylı olarak sorulmalıdır.

Tüm bu bilgilerden anlaşılacağı gibi havalı yatak seçimi zor bir süreçtir. Bu süreç hasta ve hasta yakının bilgi eksikliği ile birlikte havalı yatak markalarının iddiaları ile de karmaşık bir hal almaktadır.

Vibrasyon motorları olmadan masaj yapılamaz. Basit pvc malzemenin inişi sırasında mecburen açığa çıkan havayı ventilasyon olarak sunulamaz. Tüm bu iddialar titizlikle incelenerek havalı yatak alımına karar verilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir