Haberler

HAVALI YATAK NE DEMEKTİR? BedAiD® İLE FARKLARI NELERDİR?

Havalı yatak, uzun süreli yatışlarda yatak yaralarını engellemek için geliştirilen şiltelere verilen genel isimdir.

Halk arasında baklava tipi havalı yatak, boru tipi havalı yatak, pozisyon veren havalı yatak  olarak isimlendirilen modelleri mevcuttur.

Tüm havalı yatak modelleri hava yardımıyla bir yatış yüzeyi oluşturmayı hedefler.

Hava, bir makine yardımı ile petrol türevlerinden imal edilen borular veya baloncuklar içerisine üflenerek borular veya baloncuklar şişirilir.

Yaz aylarında denize girerken kullanılan deniz yataklarıyla benzer fakat patlamalara karşı daha dayanıklı malzemelerden imal edilirler.

Hava basıncı ile doldurulan alanlar dokunulduğunda yumuşaklık hissi verse de üzerine basınç uygulandığında bu alanlar sert bir yatış yüzeyi şeklini alır.

BedAiD® İLE HAVALI YATAKLAR ARASINDAKİ FARKLARI NELERDİR?

BedAiD® hasta yatağının havalı yatak modellerinin hiçbiri ile kıyaslanması mümkün değildir.

BedAiD® sistemde yatış yüzeyini oluşturan küp/bloklar basıncı yayan ve vücut şeklini alan visko elastik malzemeden imal edilir.

Birbirinden tamamen bağımsız hareket edebilen küp/blokların her biri çıkartılabilir.

İstenilen bir bölgede küp/blok çıkartıldığında yan küp/blokların üzerinde ekstra basınç oluşmaz.

Havalı yataklarda herhangi bir boru ya da baloncuk indiğinde şişik kalan yan boru veya baloncuk üzerine binen basınç iki katına çıkarken BedAiD® sistem hastaları bu riske karşı korur.

BedAiD® hasta yatağında küp blok malzemesi destek katmanı 65 dansite visko elastik, konfor katmanı ise 70 dansite visko elastik malzemeden oluşur. Destek katmanı ile konfor katmanı arasındaki bu dansite farkı yatış yüzeyindeki basıncı tüm yüzeye yayarak yan küp/bloklarda ekstra basınç oluşmasını engeller.

BedAiD® sistemin sunduğu çok noktalı masaj sistemi diğer hiçbir havalı yatakta mevcut değildir. Şiddeti ayarlanabilen vibrasyon kan akış hızını arttırmakla birlikte küçük kas sistemlerinin de hareketlenmesini sağlar. Bu özellik yatak yaralarına karşı koruma sağlamakla birlikte hareketsizlikten kaynaklı akciğerlerde oluşması muhtemel risklere karşı da koruma sağlar.

Havalandırma sistemi havalı yataklarda olduğu gibi şişme/inme prensibine göre çalışmaz. BedAiD® sistemde yer alan havalandırma motoru ve havalandırma kanalları yatış yüzeyini havalandırmak ve soğutmak üzere tasarlanmıştır.

BedAiD® bireysel hasta yatağı olarak değerlendirildiğinde yeni nesil havalı yatak olarak anılmakla birlikte bir havalı yatak değildir.

Hastanın tüm ihtiyaçlarına aynı anda çözüm sunan dünyada ilk ve tek hasta yatağıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir