Haberler

ALZHEİMER HASTALARI VE BedAiD® HASTA YATAĞI.

Alzheimer, tedavisi mümkün olmayan, ilaç ve bakım ile ancak ilerlemesi yavaşlatılabilen bir beyin hastalığıdır.

Kişi ilerleyen evrelerde fiziksel yetilerini yavaş yavaş  kaybederek yatağa bağımlı hale gelir.

Hasta için zor bir dönem olduğu kadar hasta yakını, bakıcısı ve/veya sağlık personeli için de zor ve meşakkatli bir süreçtir.

İleri evrelerde Alzheimer hastalarının hastanelerde tedavi şansları kalmadığından ev koşullarında bakımları sağlanmaktadır.

İleri evrelerde evde bakımı gerçekleşen alzheimer hastalarının genel durumu bilinci kapalı, hareket kabiliyeti olmayan bir yoğun bakım hastasıyla benzer özellikler sergiler.

Alzeheimer hastaları hareket kabiliyetlerinin zayıfladığı dönemlerden itibaren yatak yaraları, hareketsizlikten kaynaklı akciğer problemleri v.b. sorunlar ile de mücadele etmek zorunda kalır.

BedAiD® hasta yatağı, Alzheimer hastalarını yatak yaralarına karşı korurken hareketsizlikten kaynaklanan akciğerlerde oluşması muhtemel risklere karşı da güvenlik sağlar.

Alzheimer hastası kullanacağı yatağı kendisi seçemeyeceği için bu tercih hasta yakınına kalmaktadır.

Hasta yakınları Alzheimer vakalarında yatak yarası oluşmadan, dolayısı ile hareket kabiliyeti tam olarak yok olmadan karar vermeli ve doğru ürünü kullanmaya başlamalıdır.

Hasta yakını doğru ürünü seçerken hastasını da sağlıklı bir insanmış gibi değerlendirmeli ve konfor sunmayan ürünleri tercih etmemelidir. Bunu anlayabilmek için güvenilir olduğu iddia edilen havalı yatak çeşitlerini kendisi denemeli ve kullanılması düşünülen havalı yatakta bir gece yatması halinde hissedeceği rahatsızlığı idrak ve mukayese etmelidir.

Konfor sunmayan hiçbir yatak koruma sağlamaz.

BedAiD® hasta yatağı, bir havalı yatak değildir.

Hastanın konforu, hareketsizlikten kaynaklı kas sorunları ve ağrılar, yatış yüzeyinde meydana gelebilecek terleme, dolanım sisteminde, deri altı doku bölgelerinde ve kılcal damarlarda yavaşlayan kan akış hızı, basıncın dağıtılması yine hareketsizlikten kaynaklı akciğerlerde oluşması riskler düşünülerek tüm bu etkenlere karşı koruma ve çözümler getiren dünyadaki ilk ve tek sistemdir.

Tüm bu özelliklerin yanında BedAiD® hasta yatağı çıkartılabilir ve yer değiştirilebilir küp/blok yapısı ile basıncı istenilen/ihtiyaç duyulan bölgelerde minimum seviyede tutma avantajı da sağlar.

Küp/bloklar havalı yatak gibi hava ile dolmaz. Küp/blok yapısı basıncı dağıtan visco elastik malzemeden imal edilmekte ve hastanın konforlu bir yatakta risklerden korunması sağlanmaktadır.

BedAiD® hasta yatağı sistemi vibrasyon motorları ile şiddeti ayarlanabilir bir titreşim sağlamasının yanında havalandırma motoru ve kanalları ile yatış yüzeyini soğutur.  BedAiD® hasta yatağı havalandırma motoru ve kanalları vücut sıcaklığı ile yatış yüzeyinde oluşan ısıyı ortadan kaldırmayı hedefler.

BedAiD® hasta yatağı Alzheimer hastalarına standart bir ürün olarak teslim edilmez. Hastanın boyuna, kilosuna, bilincinin kapalı olup olmamasına, beslenme şekline, üzerinde bulunan aparatlara göre dizayn edilir ve tamamen kişiye özel hale getirilerek hastanın kullanımına sunulur.

Alzheimer hastalarında hastalığın ileri evreleri de düşünülerek yatak ekstra özel bir ped ile birlikte hazırlanır. Anti-bakteriyel, anti-mite ve anti-fugan özelliklerde sıvı geçirmez bir kılıfla kaplanır.

Olası idrar ve gayta kaçaklarında mikrop ve bakteri barındırmayan bu kılıf standart dezenfektanlarla silinebilir. Yıkanmasına lüzum yoktur.

Ped aynı zamanda friksyon sorununu da ortadan kaldırır. Vibrasyon ile sağlanan titreşimde bir kayıp yaşanmaz. Ped’in altındaki küp/blok çıkartıldığında istenilen bölgede basınç düşürülürken havalı yataklarda olduğu gibi yan bölgelere ekstra yük binmez, basınç oluşmaz.

Yatağın kişiye özel hale getirilmesi için ekstra ücret talep edilmez.

Bası yaraları ile ilgili tüm literatür çalışmalarında bu ülserler oluşmadan önlem alınmasının yaralarla mücadelede en etkin çözüm olduğu belirtilmektedir.

BedAiD® hasta yatağı sahip olduğu ileri teknolojinin yanında Alzheimer vakanın durumuna uygun olarak hazırlanarak kişiye özel hale getirilir ve maksimum koruma sağlar.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir