+90 212 438 41 72 / 0 544 435 06 22

tr

en

 

ru

 

KÖK HÜCRE İLE YATAK YARASI TEDAVİSİ

KÖK HÜCRE İLE YATAK YARASI TEDAVİSİ

Yatak yarası tedavisi.

Hücre tedavisi adı da verilen bu metod kısaca canlı hücrelerin bası yarası tedavisinde kullanılması olarak tanımlanabilir.

Her yara tedavisinde olduğu gibi amaç ülser oluşmuş bölgedeki dokunun eski haline gelmesini sağlamaktır.

Kemik iliği (BM) -mono nükleer hücreleri (MNC’ler),  hastadan aspirasyon yoluyla kolayca elde edilebilir. Aspirasyon yoluyla elde edilen hücreler herhangi bir çoğaltma v.b. işleme tabi tutulmaksızın doğrudan nakledilebilir.

Mononükleer hücrelerin tamamı kullanıldığında, potansiyel olarak faydalı hücre tipi ihmal edilmez ve bir hastanın kendi kemik iliğinden alınan mono nükleer hücreler yeni damarlar oluşmasını teşvik eder.

Organizmanın damarlanması cilt yaralarının iyileşmesinde önemli bir faktör olarak değerlendirilmektedir.

Kemik iliğinden alınan mono nükleer hücrelerin küçük bir kısmını oluşturan kök hücreler (MSC’ler), dokularda bulunan patojenleri, ölü hücrelerin kalıntılarını ve vücuttaki yabancı maddelerin imha edilmesini sağlayan hücreleri harekete geçirdiği düşünülmektedir. Bununla birlikte vücut boşluklarında, kan ve lenf damarlarının iç yüzeylerinde yassı hücrelerden oluşan epitel tabakayı da salgıladığı hesaplanmaktadır.

Kök hücrelerin tamir ve tedavi fonksiyonlarının bu ve benzer faktörlerin devreye girmesinde etken olduğu değerlendirilmektedir.

Yeni bir tedavi çeşidi olarak öne çıkan bu yöntem, yatak yaraların iyileşmesinde sunduğu katkılardan dolayı bilimsel literatürde yerini almış bulunuyor.

08 Ağustos 2019
20 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bize WhatsApp üzerinden yazabilirsiniz