+90 212 438 41 72

tr

en

 

ru

 

BASI YARASI TEDAVİSİNİN TÜRKİYE’DE VE DÜNYADAKİ MALİYETİ – 4

BASI YARASI TEDAVİSİNİN TÜRKİYE’DE VE DÜNYADAKİ MALİYETİ – 4

BASI YARASI TEDAVİSİNİN TÜRKİYE’DE VE DÜNYADAKİ MALİYETİ

Türkiye’de bası yaraları üzerine yapılan bilimsel çalışmalar olmasına rağmen, tedavi maliyetleri üzerine yapılmış bir çalışma bulunmamaktadır.

Amerika’da ve İngiltere’de gerçekleştirilen akademik çalışmalarda bası yaralarının neden olduğu maliyet hesaplamaları da incelenmiştir.

Amerika’da yapılan çalışmalar, bası yarasına yönelik gerekli tedavi rakamlarının 20.000-70.000 USD arasında olduğunu göstermektedir.

Başarılı bir tedavi için genel cerrahi, plastik cerrahi, enfeksiyon, dahiliye, nöroloji, endokrinoloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon ana bilim dallarının da konuya dahil olduğu düşünüldüğünde bu rakamın 200.000 USD’nin üzerinde olduğu hesaplanmaktadır.

İngiltere’de yapılan araştırmalarda ise; İngiltere’de bir yılda bası yaralarının iyileştirilmesi için harcanan paranın yaklaşık 4 milyar sterlin olduğu rapor edilmektedir.

Çeşitli akademik çalışmalarda, hastanelerde uzun süre yatan hastaların %9-10’unda, yoğun bakım ünitelerinde yatan hastaların ise %11-33’ünde bası yaralarının oluştuğu belirtilmektedir.
Ek tıbbi problemler de eklendiğinde; kardiovasküler hastalıkların %41’inde, akut nörolojik hastalıkların %21’inde, ortopedik yaralanmaların ise %15’inde bası yaralarının oluştuğu görülmektedir.

Ülkemizde konunun maliyetleri hakkında bilimsel bir araştırma olmamasına rağmen bu veriler ışığında konunun boyutları gözler önüne serilmektedir.

24 Nisan 2018
575 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN